Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Staropolskim obyczajem w okresie od Świąt Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli kolędnicy chodzili grupkami od domu do domu, życząc gospodarzom zdrowia, szczęścia, urodzaju i dostatku w nowym roku, często przy muzyce skrzypiec, harmonii i innych instrumentów, odgrywali też różne zabawne scenki i śpiewali kolędy.

Zespół Kolędniczy Herody z Białych-Misztali kolędował po domach okolicznych miejscowości już w latach 70 - tych. Po dłuższej przerwie zaproszony został do występów w chacie pod wiatrakiem w Drewnowie-Ziemakach w 1985 roku. Od tamtej pory corocznie występował na Świętym Wieczorze w Naszym ośrodku oraz na Wojewódzkich Przeglądach Kolędniczych, organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Łomży. Zjeździliśmy byłe województwo łomżyńskie od Grajewa, Rajgrodu, przez Kolno, Zbójnę, Szepietowo, Ciechanowiec i Łomżę. Zespół corocznie zdobywał nagrody na organizowanych przeglądach. Nagrody I Miejsca zespół przywiózł z Białegostoku i Hajnówki. W 1989 roku zespół reprezentował województwo łomżyńskie na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, skąd przyjechał z I nagrodą ogólnopolską dla zespołu i dla pana Antoniego Konarzewskiego indywidualnie. Współpraca z zespołem trwała do 2005 roku, a przerwała ją w czerwcu 2004 roku śmierć Antoniego Konarzewskiego, który grał w zespole żyda.

Wspomnienie o Antonim Konarzewskim

W rolę aktorów zespołu z Białych wcielali się: Bogucki Zygmunt, Kalata Jadwiga, Kamiński Stefan, Konarzewski Antoni, Jaźwiński Stefan, Piechowicz Janusz, Piechowicz Marek, Piechowicz Waldemar, Putkowski Mariusz, Putkowski Tomasz, Putkowski Wiesław, Skowroński Eugeniusz, Sienicki Stanisław i Zawistowski Włodzimierz.

W 2006 roku ośrodkowi kultury udało się pozyskać stroje i założyć nowy zespół kolędników - Król Herod z Bogut-Pianek. Dzięki temu trwa kontynuacja tradycji kolędowania w Bogutach.

W rolę aktorów zespołu z Bogut wcielają się: Bogucki Eugeniusz, Bogucki Jan, Bogucki Mirosław, Bogucka Regina, Daman Kamil, Daman Krzysztof, Morawski Dominik, Skowroński Eugeniusz, Sosnowski Marcin i Żochowski Jerzy. W ubiegłych latach w roli anioła występowali również Bogucki Albert i Bogucki Arkadiusz.

Galeria