Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

     27 września w Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach odbyła się uroczystość

wręczenia Medali Wiktora Godlewskiego „ za działania na rzecz przyrody” przyznanych w 2020 roku. Z powodu ograniczeń wywołanych pandemią uroczystość nie mogła odbyć się wcześniej. Współorganizatorem,  ważnego dla wszystkich mieszkańców gminy i powiatu wydarzenia, był Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek oraz Wójt Gminy Boguty-Pianki Jędrzej Drewnowski.

    Kapituła medalu imienia Wiktora Godlewskiego przyznała 5 medali osobom i instytucjom działającym na rzecz ochrony przyrody. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Jerzy Sikorski – za działalność na rzecz ochrony środowiska i popularyzację wiedzy przyrodniczej, Nadleśnictwo Kaliska – za twórcze kultywowanie tradycji Arboretum Wirty oraz prowadzona działalność naukową,  ochronę przyrody i edukację społeczeństwa, prof. Dr hab. Władysław Danielewicz – za osiągnięcia na rzecz przyrody i popularyzację wiedzy przyrodniczej, Barbara Siedlicka – za wieloletnie działanie na rzecz roślinności na Uniwersytecie Warszawskim, a w szczególności za pracę w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego,   dr Hanna Werblan - Jakubiec – za szczególne zasługi w prowadzeniu Ogrodu Botanicznego.

    Uroczystość uświetnili swoja obecnością znamienici goście, z ust których popłynęły w stronę laureatów i organizatorów ciepłe słowa. Wydarzeniem towarzyszącym było otwarcie wystawy fotografii autorstwa Jerzego Sikorskiego pt. „Ptaki Islandii”, którą można obejrzeć w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach. W tym roku obchodzimy jubileusz 30 lecia działania  Kapituły Medalu Wiktora Godlewskiego, która do tej pory przyznała 93 medale wybitnym osobowościom oraz instytucjom promującym działania na rzecz poznania i ochrony przyrody. Medale służą także upowszechnianiu pamięci o Wiktorze Godlewskim XIX wiecznym przyrodniku zesłanym na Syberię, uczestniku Powstania Styczniowego urodzonym w Bogutach Wielkich w 1831 roku. Inicjatorem przyznawania medali Wiktora Godlewskiego jest Pan Roman Świerżewski – wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu    w Bogutach-Piankach.