Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

 

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu  był współorganizatorem  Gminnych Obchodów 101. Rocznicy Bitwy Warszawskiej,

które odbyły się 1 sierpnia 2021 roku.
   Tegoroczne uroczystości wzbogacił piknik historyczny połączony z odsłonięciem muralu w miejscowości Tymianki-Bucie, gdzie siedzibę ma prężnie działające Koło Gospodyń Wiejskich. To właśnie członkowie KGW wyszli z inicjatywą składając wniosek do MON i pozyskali środki na realizację projektu w ramach zadania „ Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej”.
   W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Sejmu i Senatu, władz samorządowych województwa mazowieckiego, powiatu ostrowskiego i gminy Boguty-Pianki, Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, księża z parafii w Bogutach-Piankach i w Nurze, dyrektorzy okolicznych szkół, uczniowie klas mundurowych ze szkół Ciechanowcu, przedstawiciele instytucji działających na terenie powiatu ostrowskiego, członkowie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, członkowie lokalnych stowarzyszeń i klubów strzelectwa sportowego oraz mieszkańcy gminy Boguty-Pianki.
   Obchody rozpoczęły si e mszą świętą w kościele parafialnym w Bogutach, po której złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Jana Zakrzewskiego – urodzonego w Bogutach uczestnika walk z 1920 roku oraz kampanii wrześniowej. Następnie wszyscy udali się do wsi Tymianki-Bucie by odsłonić mural upamiętniający dwóch żołnierzy poległych w Tymiankach w dniach 2-3 sierpnia 1920 roku. Dzieło Piotra Karszni wspaniale oddaje powagę tamtych wydarzeń i przypomina historię lokalną. Odsłonięcia muralu dokonali wspólnie: Robert Mamątow – senator RP, Daniel Milewski – poseł na Sejm RP, Mirosław Augustyniak - radny sejmiku województwa mazowieckiego, ppłk Robert Grodzieński – dowódca garnizonu Ostrów Mazowiecka, Monika Tymińska – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Tymiankach–Buciach i Jędrzej Drewnowski – wójt gminy Boguty-Pianki.
   Trzecia część uroczystości odbyła się  na placu szkolnym, gdzie można było obejrzeć ciekawe wystawy, zbiory kolekcjonerskie klubów strzeleckich Bazuka i Sagitarius, poszerzyć wiedzę  podczas wykładu historycznego, posilić się strawą z kuchni polowej i wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych. Do późnych godzin popołudniowych amatorów tańca i biesiady bawiła Kapela Przekrój z Ostrołęki.