Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

2 sierpnia 2020 roku mieszkańcy gminy Boguty-Pianki wspólnie z zaproszonymi gośćmi świętowali

 

stulecie Bitwy Warszawskiej i upamiętnili lokalnych bohaterów walczących z bolszewikami w roku 1920. To właśnie 2 sierpnia 1920 roku na terenie naszej gminy toczyły się walki o suwerenność Polski.

       Na Gminne Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej zorganizowane przez Wójta Gminy Jędrzeja Drewnowskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zaproszenie przyjęli znamienici goście: Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, Senator RP Robert Mamątow, Zastepca Kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego Agnieszka Krupińska, Wicestarosta Ostrowski Józef Rostkowski, przedstawiciele Rady Powiatu Ostrowskiego, żołnierze Związku Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża, członkowie rodziny podporucznika Jana Zakrzewskiego oraz Mariana Uszyńskieggo. Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych organizacji i instytucji.

         Uroczystości rozpoczęły się  mszą świetą w kościele parafialnym w Bogutach-Piankach, na którego ścianie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona podporucznikowi Janowi Zakrzewskiemu walczącemu w roku 1920 i w kampanii wrześniowej 1939 roku za wolnośc ojczyzny. Po mszy świętej delegacje złożyły kwiaty pod tablicą oddając cześć lokalnemu bohaterowi. Następnie  posadzono pierwszy      ze stu dębów  przygotowanych specjalnie na  stulecie Bitwy Warszawskiej.

        Kolejną częścią obchodów było uroczyste podniesienie flagi i odśpiewanie hymnu państwowego na placu przed Urzędem Gminy. Tam również posadzono drugi dąb, który będzie przypominał wszystkim o ważnej dla nas i całej Europy bitwie. Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni udali się na plac za urzędem, gdzie odbyła się ostatnia część uroczystości. Zaproszeni goście wygłosili przemówienia okolicznościowe oraz wręczyli nagrody uczestnikom zainaugurowanej w tym dniu grze terenowej pt. "Śladami lokalnych bohaterów". O godzinie 9 rano 8 drużyn wyruszyło by poznać lepiej naszą lokalną historię i odwiedzić ciekawe miejsca. Wszyscy pomyślnie pokonali trasę   i stawili się po odbiór zasłużonych nagród.

          Uroczystości zakończył krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej w Bogutch-Piankach Anity Dmochowskiej, Gabrieli Uszyńskiej, Kamili Zawistowskiej oraz utalentowanej nauczycielki Urszuli Kwiatkowskiej. Podsumowaniem był wspólny posiłek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tymiankach-Buciach. Grochówka i bigos z kuchni polowej był atrakcją dla wszystkich uczestników niedzielnego święta.