Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym p.w. Wszystkich świętych w Bogutach Piankach sprawowaną przez ks. Kanonika Stanisława Mikuckiego proboszcza Parafii rozpoczęły się uroczystości 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Wzięły w tej pięknej uroczystości również udział poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II i Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizatorami tego święta były: Szkoła Podstawowa im. Ojca Swiętego Jana Pawła II, Wójt Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. W kazaniu podczas Mszy św. Ks. Stanisław Mikucki podkreślił wiarę i kulturę w okresie stuletniej rocznicy, mówił o języku polskim ale również o wielkich ludziach jakich dała nam wolna Ojczyzna, malarzy, pisarzy ale i Ojca Swiętego JP II. Dramatem była 123 letnia niewola ale tragedią jeszcze większą było to, - kontynuował w kazaniu ks. Proboszcz, że dwóch braci polaków ubranych w różne mundury strzelało do siebie.

Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali z kolorowymi chorągiewkami i flagami do hali sportowej szkoły podstawowej. Pani Anna Puciło dyrektor szkoły powitała gości i swój wstęp poświęciła znaczeniu słowa patriotyzm. Patriotyzm podkreśliła pani dyrektor to umiłowanie historii, tradycji i języka to ojczysty krajobraz. Miłość do dzieł rodaków i tego, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar i odzyskania niepodległości. O godzinie 11.11 odśpiewany został uroczyście Hymn Polski. Młodzież, dzieci i wszyscy uczestnicy śpiewali, a mamom ciekły łzy szczęścia jak najmniejsze dzieci odtwarzały Mazurek Dąbrowskiego. Był to rekord dla Niepodległej był to dzień, który zapisał się w historii szkoły jako pamiątka dla przyszłych pokoleń.

Historyczny rys Polski z okresu zaborów i okresu I wojny, okresu międzywojennego i II wojny światowej przedstawił w referacie Wójt Józef Bogucki. Na hali pełnej do ostatniego miejsca czekała dla gości prawdziwa uczta duchowa, rozpoczęta przez najmłodszych uczniów tańcem biało czerwonych flag. Następnie historyczne widowisko od pierwszego rozbioru do końca II wojny światowej prezentowała młodzież klas starszych. Opracowanie scenariusza i choreografii to zasługa pań Izabeli Boguckiej i Albiny Zakrzewskiej. Kilka patriotycznych pieśni wykonał również chór szkolny i absolwent tej szkoły laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych uczeń liceum w Ciechanowcu Mateusz Kawalec. Koncert pieśni patriotycznych wykonał zespół Żurawiacy działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Uroczystość zakończona została odśpiewaniem ROTY przez wszystkich gości i występujące zespoły. Wśród zaproszonych gości był wójt elekt Jędrzej Michał Drewnowski oraz przedstawiciele Muzeum w Tykocinie.

W hali sportowej goście mieli okazje obejrzenia wystawy Orła Białego w całej historii Polski oraz małą wystawę malarstwa Zygmunta Bujnowskiego malarza rodzonego w Kutyłowie Perysiach, którego galeria malarstwa znajduje się w Muzeum w Tykocinie gdzie zmarł w 1927r. artysta malarz.

Galeria