Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Wśród pięknie mieniącymi kolorami tęczy gwiazd, skakaniem kozy, i diabełka, i wesołych kolędników oraz jasełek i szopki występowały w br. zespoły kolędnicze z okolicznych powiatów. Jak co roku takie spotkanie podtrzymujące tradycje kolędowania naszego regionu są okazją do przypomnienia dawnych czasów, kiedy zwyczaj bożonarodzeniowego odwiedzania domów połączony ze składaniem życzeń był bardzo popularny.

W br. na początek wystąpili soliści Przemysław Moczulski z Moczydeł Kukiełek z kolędami na akordeon, który często występuje z okazji różnych okoliczności w ośrodku kultury, następnie Wiktoria Wasala lat 9 z Warszawy zagrała kolędy na skrzypcach. Organizatorzy - Roman Swierżewski dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Jędrzej Michał Drewnowski Wójt Gminy wkroczyli na scenę wraz z zespołem kolędniczym Heroda z Rosochatego Kościelnego. Roman Świerżewski mówił o kultywowaniu tej polskiej pięknej tradycji, która wrosła w kulturę gminy. Przytoczył również piękne motto Z.Glogera, które od początku organizowania tych spotkań towarzyszy każdej uroczystości "Śpiewajmy kolędy bo w nich jest cząstka Polski a w niej nas samych".....

Patronem tegorocznego spotkania był Powiat Ostrowski, który udzielił również wsparcia finansowego na organizację uroczystości. Pan Jędrzej Michał Drewnowski wójt gminy powitał licznie przybyłych gości ze Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej ,radną powiatowa panią Elizę Drewnowską, ks. kanonika Stanisława Mikuckiego, władze gminne z przewodniczącym rady na czele, wójtów sąsiednich gmin, oraz zespoły kolędujące i licznie przybyłych widzów. Jak co roku sala widowiskowa nie mogła wszystkich pomieścić. Wystąpiło 12 zespołów m.in. Król Herod z Rosochatego Kościelnego gm. Czyżew; Jasełka wraz z chórem szkolnym z Bogut-Pianek; Król Herod z Wyszonek Błoni gm. Klukowo; Z szopką Jacek Nowak z Wąsosza; Zespół Laskowianki z Laskowca Starego gm. Zambrów; Zespół z gwiazda i Śnieżynki z Tymianek Buci gm. Boguty-Pianki; Z koza - Wyszonki Błonie gm. Klukowo; Zespół kolędniczy Herody z Bogut-Pianek; Zespól śpiewaczy Nadbużanie z Nura; Zespół Niezapominajka z Chmielewa gm. Zaręby Kościelne. Pani Anna Puciło recytowała wiersz Herody autora Sławomira Szewczyka napisany specjalnie na okoliczność Trzech Króli.

Wieczory od Bożego Narodzenia do Trzech Króli nazywano "Świętymi" i przeznaczone były na wspólne śpiewanie kolęd, chodzenie z szopką, gwiazdą i królem Herodem. Gdy gospodarz był hojny, dziękowano mu słowami "Za gościnę dziękujemy, zdrowia, szczęścia winszujemy, na ten Nowy Rok" I tak było na bogutowskiej scenie ośrodka kultury, która przeiściła się w scenę Teatru Wiejskiego. Przyjeżdżamy tu corocznie z mężem na występy do Bogut - mówiła jedna z uczestniczek widowni bo wie pan nigdzie nie ma takiej atmosfery, takiego klimatu kolędowania jak tu w Bogutach. Po występach wszystkie zespoły, zaproszeni goście śpiewali kolędy dalej przy kawie i wspólnej zabawie. Zespoły dziękowały - śpiewając "sto lat" Romanowi Świerżewskiemu za wymyślenie i organizacje tej pięknej uroczystości, która już odbyła się po raz 34-ty.

Galeria