Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Towarzystwo „Nasze Boguty” wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach byli organizatorem wyjazdu do Warszawy, w którym wzięli udział członkowie Towarzystwa, zespołu ludowego, klubu seniora i mieszkańcy gminy. Pierwszym punktem pobytu w stolicy po zaparkowaniu przy Centrum Nauki Kopernik był rejs statkiem po Wiśle z barki „Sen nocy letniej”.

Ze względu na niski poziom wody w Wiśle odwołany został rejs statkiem Leoewentin. Grupa uczestników podzielona została na dwie grupy i popłynęli statkiem Werner. Uczestnicy pierwszego rejsu podziwiali z perspektywy rzeki warszawskie mosty, plażę nad Wisłą, port Czerniakowski, Stadion Narodowy, warszawską Syrenkę”, Centrum Nauki Kopernik, panoramę Powiśla i Starego Miasta, nowe bulwary wiślane Jana Karskiego, park fontann i wejście do Portu Praskiego. Ze względu na awarię statku druga grupa nie odbyła rejsu, ale zwiedzała statek odziwiała panoramę stolicy ze statku Leoewentin. Barwnie opowiadał o stolicy pan przewodnik. Dziękujemy pani Ewie Wężyk i Rafałowi Janiszewskiemu za miłą współpracę. Kolejnym punktem było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który liczy już prawie 200 lat i jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w Polsce. Ogród ten to jedno z piękniejszych miejsc w stolicy, a niektóre drzewa sadzone były ręką założyciela ogrodu Michała Szuberta. Po za niezwykłymi roślinami można tu znaleźć pamiątki naszej historii, takie jak fundament Świątyni Opatrzności, która miała być zbudowana w tym miejscu dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O wszystkim ze szczegółami opowiadała nam pani Magdalena Chełchowska. Wędrówkę po ogrodzie urozmaicały przeloty samolotów, gdyż była to próba przed defiladą Święta Wojska Polskiego.

Na obiad grupa przybyła do żydowskiej restauracji Besamin w Muzeum Historii Żydów Polskich. Besamin to żydowska przyprawa. Tu w nowoczesnej restauracji była okazja do spróbowania żydowskiego dania bakłażanu z cielęciną. Muzeum Historii Żydów Polskich to nowoczesny budynek zaprojektowany przez fińską pracownię - prawdziwa perła architektury, wizytówka nowoczesnej Warszawy i pomnik jej wielobarwnej przeszłości. W muzeum grupa zwiedziła wystawy czasowe, min. budowy drewnianej synagogi, współtowarzyszące stałej wystawie 1000 lat Historii Żydów Polskich. Tu można dowiedzieć się było skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce. Wędrówki Żydów, Żydzi w miastach, Drukarstwo czy Mapy z 1765 r oraz Synagogi, Obozy śmierci i pogromy to ciekawe informacje w muzeum. Na trasie powrotnej była kawa i lody i zabawy dla dzieci. Szybko, bezpiecznie i sprawnie woził nas pan Krzysztof Bartosz z Transportu Turystycznego Zawistowscy z Małkini, któremu dziękujemy za kulturalną obsługę. Wyjazd ten był lekcją historii ale i relaksu.

Galeria